Пошук по сайту

Географія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Дослідження стану річки Великий Бурлук та проведення її опису

Дослідження стану річки Великий Бурлук та проведення її опису
ДЕПАРТАМЕНТ НАУКИ І ОСВІТИ

ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ВІДДІЛ ОСВІТИ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ
ГЕТЬМАНІВСЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ ШЕВЧЕНКІВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ВСЕУКРАЇНСЬКА ДИТЯЧА ЕКОЛОГО-КРАЄЗНАВЧА ЕСТАФЕТА

«МАЛІ РІЧКИ – ЖИТТЯ УКРАЇНИ»


ВЕЛИКИЙ БУРЛУК – МАЛА РІЧКА ШЕВЧЕНКІВЩИНИ

ІІ етап
БАСЕЙН РІЧКИ ДОН

2014

Антонцева Вікторія Юріївна

8 клас

Гетьманівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів

Шевченківської районної ради

Харківської області

Керівник

Чичкань Зоя Дмитріївна

«Там де вода, там і життя»

Народна мудрість

Без води життя гине – сохне квітка, гине звір, замовкає пташина. Все живе на землі потребує води. Кожна її краплина є дорогоцінним даром природи. Вона напуває землю, а земля годує людину. Люди завжди добре розуміли значення води у своєму житті та впродовж багатьох віків оспівували її як основу буття. Оспівували все – моря, озера, річки, джерела, кринички. Народ поважав воду як стихію, що від неї залежить його щастя і добробут. Вода – це джерело життя, яке поступово стає одним з найбільш дефіцитних ресурсів. Глобальною екологічною проблемою сучасності є виснаження та забруднення водних ресурсів. В останні роки у всьому світі іде заінтересована розмова про воду. Вона стає однією з головних цінностей на Землі. Відомо, що вода буде найбільш дефіцитним ресурсом XXI століття. За останні 100 років населення планети збільшилось у 4 рази, тоді як споживання води зросло у 7 разів. Вже зараз 1 млрд. населення планети страждає від браку прісної води, 1,7 млрд. вживають воду низької якості. Якщо темпи зростання населення планети і ставлення людини до води не зміняться, у 2025 році понад третини населення земної кулі буде жити в умовах жорстокого дефіциту води.

Об’єкт дослідження: річка Великий Бурлук

Мета: дослідження стану річки Великий Бурлук та проведення її опису.

Завдання:

 • описати місцевість, де тече річка;

 • провести дослідження річки;

 • вивчити стан річки;

 • виявити вплив діяльності людини на стан річки;

 • запропонувати шляхи зменшення негативного впливу на життя річки;

 • провести пошуково-краєзнавчу роботу: (пошук прислів’їв, приказок,

народних переказів і висловів про річки; пошук мистецьких і художніх

творів на тему досліджуваної річки).

Актуальність: не так вже й багато залишилось цілком «здорових» річок. Більшість річок нині страждає від необдуманого втручання, але є ще й такі, що не втратили здатності відновлюватися.

Крім благ і радощів, які річка віддає всьому живому в руслі і на її берегах, вона уперто несе свою воду в “загальний котел”, з якого п'ють сьогодні величезні міста, промислові центри та сільськогосподарські райони. І якщо міліють великі ріки, першу з причин цього слід шукати там, де розміщуються “капіляри” водної системи, а саме на малих річках. Малі річки формують ресурси, гідрохімічний режим та якість води середніх і великих рік, створюють природні ландшафти великих територій. В Україні на частку малих річок припадає біля 40% водних ресурсів. Вони є джерелами водопостачання багатьох населених пунктів, їх широко використовують при меліоративних роботах, на них розміщують нерестилища прісноводних риб, їх водні ресурси становлять понад 40% загального басейну річкового стоку.

В останні роки стан малих річок та їх забруднення стає важливою проблемою суспільства. Проблема охорони малих річок, таких як Великий Бурлук, від виснаження і забруднення пов’язана як з реалізацією суто природоохоронних заходів, так із організацією господарської діяльності у руслах річок та раціональним використанням води як природного ресурсу.

Для свого дослідження я вибрала річку Великий Бурлук, яка протікає через моє рідне село Гетьманівку та впадає в Сіверський Донець. Річка Великий Бурлук починається з джерел в балці на відстані 2 км північно-східніше села Малий Бурлук Великобурлуцького району на висоті 173 м над рівнем моря. Довжина річки складає 93 км, з них в межах Великобурлуцького району - 38 км, Шевченківського - 40 км та Чугуївського району - 15 км. Площа басейну складає 906 км.

Назва річки походить від двох тюркських основ «бур» та «лук» і в перекладі означає «джерело». В долині річки, у минулому, як і тепер, є багато джерел, від них і пішла назва річки Великий — на відміну від менших річок — Середній Бурлук, Бурлучок, Бурлук, які протікають в цій місцевості.

В 1945 році цю річку досліджувала від витоку до гирла експедиція управління гідрометеорологічної служби Української РСР. Було обстежено долину, русло, зібрано відомості про режим річки. На річці Великий Бурлук біля села Василенкове знаходився гідрологічний пост, який працював з 1936 по 1955 роки. На посту проводилися спостереження за елементами водного режиму р. Великий Бурлук. Басейн річки знаходиться на південних відрогах Середньоросійської височини в лісостеповій природній зоні. Абсолютні висоти басейну змінюються від 230 м у верхній частині до 95 м у нижній. Басейн є хвилястою рівниною з яскраво вираженим ерозійним рельєфом. Він зазнає повільних вертикальних піднять з швидкістю понад 4мм на рік. В основі річкового басейну лежать крейдяні та палеогенові поклади гірських порід: піски, пісковики, глини, мергелі та крейда. Ці гірські породи перекриті лесами, лесовидними суглинками та глинами юрського часу .

В річку Великий Бурлук впадає 15 невеликих річок, з них найбільші – Гусинка (22км), Баба (13,5 км), Бурлучок (Середня - 6,5 км), Просянка (6 км), Шипувата (6 км). Долина річки переважно трапецієподібна, пряма і тільки в нижній течії річки звивиста. Починається вона від злиття двох балок північно-східніше с. Малий Бурлук. В долині річки, біля селища Червона Хвиля, збудовано Великобурлуцьке водосховище. Крім долин невеликих річок, в долину Великого Бурлука впадає ще 50 балок. Для захисту ґрунтів від водної ерозії на правому крутому схилі долини біля сіл Шишківка, Аркадівка, Горожанівка, Одрадне, Василенкове та інших насаджено ґрунтозахисні ліси та лісопосадки, 3 них найбільший за площею Гашинівський ліс (286га), насаджений на початку XX століття.Заплава річки лучна, відкрита. Середня ширина її між селами Шишківка та Василенкове - 1000-1500 м. Найбільша ширина заплави - 2 км(нижче с. Василенкове), найменша - 150 м(біля витоку річки). Ширина заплави біля с. Гетьманівка становить 1200 м. У верхній і середній течії вона переважно суха, заросла лучними травами. У нижній течії в багатьох місцях заплава заболочена і заросла очеретом, рогозом та іншими вологолюбними рослинами. Заболочена і заросла очеретом та рогозом заплава між селами Гетьманівка та Василенкове називається сага. Рельєф заплави різноманітний: улоговини і невисокі горби, які зустрічаються в нижній частині долини, змінюються плоскими ділянками. Русло річки звивисте і лише нижче с. Базаліївка дуже звивисте. Річка розгалужується на рукави і утворює затоки (заводі). Західніше с. Василенкове вона розділяється на кілька рукавів, які називаються вурмочками. В середній і нижній течії Великий Бурлук утворює меандри - коліноподібні вигини русла, які виникають внаслідок бокової ерозії. Протягом останніх трьохсот років річка неодноразово змінювала своє русло Ширина русла коливається: найменша - 0,7 м біля с. Малий Бурлук, найбільша - 110 м біля с. Одрадне(0 за островом). Середня ширина русла 20-30 м, біля с. Гетьманівка - 60-80 м. Глибини коливаються і часто змінюються по довжині річки. Найбільша глибина річки — 6-8 метрів біля мосту в с. Одрадному.

Основним джерелом живлення річки Великий Бурлук є талі снігові води, менше значення мають підземні води та дощове живлення. Частка снігового живлення становить близько 60% річного стоку, підземні води дають до 30%, на дощове живлення припадає понад 10 % річного стоку. У зв'язку з цим кількість води в річці змінюється в залежності від пори року. За режимом розподілу річкового стоку протягом року Великий Бурлук відноситься до річок східноєвропейського типу - значна весняна повінь та літня межень. В середньому повінь на річці настає в другій половині березня, рідше на початку березня. Ширина річки під час повені досягає 500-1000 метрів у нижній течії. Весняний льодохід на річці спостерігається не кожного року. Останній льодохід був весною 1979 року. Повінь триває 10-15 днів, потім рівень води в річці зменшується і в середині квітня річка входить в свої береги. В липні-серпні настає період літньої межені - найнижчого рівня води в річці. В цей період переважає підземне живлення. Під час межені в середній і нижній течії річка раніше пересихала на окремих ділянках між селами Аркадівка і Петрівка, на околиці с. Мостове, між селами Гетьманівка і Василенкове та в деяких інших місцях. За спостереженнями гідрологічного посту біля с. Василенкове в 1950 році річка Великий Бурлук пересохла на 122 дні (з 17 червня по 16 жовтня). У цьому ж місці в 1954 році річка пересохла на 53 дні(з 11 серпня по 2 жовтня). На тривалий час і в багатьох місцях річка пересихала також в 1946, 1948, 1951, 1955, 1959, 1963, 1967, 1972 роках. Після літа 1975 року річка Великий Бурлук не пересихає. Причина - загальне підняття підземних і ґрунтових вод на території Шевченківського району. Іноді літню межень порушують короткочасні дощові паводки, які бувають раз в 3-4 роки. Дуже рідко бувають високі паводки. Біля с. Василенкове на річці найвищий рівень літнього паводку під час зливових дощів 19 і 20 серпня 1945 року перевищив найвищий рівень весняної повені цього ж року.

Таким чином, можно зробити висновок, що гідрологічний режим річки Великий Бурлук зумовлений фізико-географічними і в першу чергу кліматичними умовами басейну річки Сіверський Донець. Режим включає сезонні та добові коливання рівня води. За режимом розподілу річкового стоку протягом року Великий Бурлук відноситься до річок східноєвропейського типу - значна повінь та літня межень. Повінь триває 10-15 днів, потім рівень води в річці зменшується і в середині квітня річка входить в свої береги. В липні-серпні настає період літньої межені - найнижчого рівня води в річці. В зимовий період дана річка живиться підземними водами та талими снігами.

Вода в річці відносно чиста, з болотним присмаком. Використовується для поливання городів, напування худоби та інших господарських потреб людини. Береги Великого Бурлука з піщаними пляжами -місця відпочинку жителів навколишніх сіл Шевченківщини. Щоб вода в річці була чистою, треба дотримуватись режиму встановлених державою водоохоронних зон біля берегів річки(ширина водоохоронної зони для Великого Бурлука становить 200 метрів). Для покращення води річки треба розчистити русло, не допускати замулення через розорювання схилів долини та заплави річки.

Територія Шевченківського району, де розташоване наше село, входить до складу північного середньо зволоженого агрокліматичного району Харківської області, який характеризується помірно-континентальним кліматом.Сумарна сонячна радіація складає до 95 ккал/см2 на рік.Опадів випадає 450-550 мм на рік.

В околицях села Гетьманівка видобувають глини та піски, які використовують для виробництва цегли. Основними ґрунтоутворюючими породами місцевості, де протікає річка Великий Бурлук, є осадові породи. Переважають такі типи грунтів : чорноземи зонального типу, дернові слабопідзолисті грунти, піщані.

Рослинний світ представлений на берегах річки такими видами: верба, дуб, липа , береза ,ясен, в'яз, ліщина , бузина , глід, калина , кропива, лопух звичайний, пирій, подорожник та цілим рядом первоцвітів. Найбільше, мабуть, річкам прислужились верби. Виявляється, що верба є відмінний біологічний дренаж. Вона є природним фільтром усіляких домішок, що містяться у водах річок. В підліску зустрічається ліщина. Зустрічається в’яз.

В трав’яному покриві поширені калюжниця болотна, звіробій, дзвіночки, проліски , лопух звичайний, кропива,деревій, першоцвіти.

На берегах річки, де є заболочені ділянки ростуть осока, рогіз,хвощ польовий та річковий,м’ята кінська ,калюжниця болотна.

Є жаби, тритони, водяні щури, бобри, видри. Із риб - плотва, окуні, карасі, щуки , лини, соми. За те неоціненне її значення у природі. Адже і наша річка Великий Бурлук , і сотні, тисячі таких малих річок, стумків дають життя великим річкам, служать вічному рухові - кругообігу води у природі, забезпечують життя на Землі.

Тому перед нами, учнями, стоїть дуже важливе завдання – охороняти її від забруднень та засмічування.

Забруднюють річку Великий Бурлук переважно побутовими відходами , сміттям .Тому в школі постійно діє екологічна агітбригада, яка веде роз’яснювальну роботу серед населення, учнів школи. Учні школи беруть участь у акціях «Чиста річка», «Замулене джерело», допомагають місцевим жителям прибирати береги річки, розчищують джерела.

А ще ми ведемо пошукову діяльність: збираємо приказки, прислів’я, загадки про річки, збираємо легенди про водойми села, досліджуємо походження їх назв, ведемо спостереження за поведінкою річки протягом року – її режимом.

Прислів'я, приказки,загадки , вислови про річку.

Загадки

1 . Синя стрічка блищить,

Щось тихенько гомонить

І біжить собі, біжить,

Не зупиниться й на мить. (річка)

2 Поміж луг, поміж вербички

повилась блакитна стрічка.

Щось наспівує тихенько

і біжить у даль швиденько. (Річка)

3 М’якша від вовни,

а прориває скелі. (Річка)

4 По якій дорозі півроку ходять,

а півроку їздять? (По річці, по льоду)

5 Червоне коромисло через річку повисло. (Веселка)

6 Біжить, біжить – не вибіжить,

Тече, тече – не витече. (Річка)

7 Біжать, шумлять – та не ноги,

Мають круті та не роги. (Річки, береги)

8 Два братики у воду дивляться,

а повік не зійдуться. (Береги річки)

9 Із-під гірки, з-під крутої

прокрадається норою.

Та й до моря утіка

через лози по ярках. (Річка)

10 Не скляний він, не з металу,

А прислухайся -- дзвенить.

Риє землю він розталу.

Ніг не має, а біжить. (Струмок)

11 Блищить, біжить, гадючиться

І все по низині крутиться. (Річка)

12 Без коліс, без ніг, а біжить як день, так ніч. (Річка)

13 Між берегів текла, текла,

Мороз зміцнів – під скло лягла. (Річка)

14 Крутиться гадюкою, а ніхто не переступить. (Річка)

15 Зимою спить, а літом шумить. (Річка)

16 Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить. (Річка)

17 Тече-тече – не витече;

Біжить, біжить – не вибіжить. (Річка)

18 Крутиться, вертиться, берега держиться. (Річка)

19 Без ніг, а біжить; без рук, а рукава має. (Річка)

20 Сани біжать, а голоблі стоять. (Річка і береги)

21 Біжу немов по сходинках

Камінчиком дзвеню

Ви здалеку почуєте

Пісеньку мою. (Річка)

22 Стоїть корито, повне води налите. (Ставок)

23 Якщо руки ваші в ваксі, якщо на ніс сіли клякси,

Хто тоді ваш перший друг, змиє бруд з лиця і рук? (Вода)

24 Живе – лежить, помре – побіжить. (Сніг)

25 І в вогні не горить, і в воді не тоне. (Лід)

26 Хтось відкрив на небі душ,

Повно на землі калюж.

І на нас водиця ллється

Як це явище зоветься? (Дощ)

Прислів'я , приказки.

1 Водиця - усьому цариця.

2 Без води ні туди, і не сюди.

3 Не брудни джерела, з якого п’єш воду.

4 Перш ніж пити із струмка, глянь, звідкіль він витіка.

5 Життя як ріка.

6 Не плюй у воду, пригодиться води напиться.

7 Там рибка живе, де чиста вода пливе.

8 Скільки часу пройшло, скільки рік спливло.

9 Все пливе, все міняється, як в ріці вода.

10 Нижче трави, тихіше води.

11 Не знаєш броду, не лізь у воду.

12 Хочеш рибку з’їсти – мусиш в воду лізти.

13 Без шуму тече глибоководна річка

14 Біля бурхливого потоку довго не всидиш

15 Велика вода броду не знає

16 Хоч річка невеличка, а береги ламає.

17 Вода тече, назад не вертається

18 Всі річки до моря йдуть

ВИСЛОВИ

* Висохле русло річки не знає вдячності до свого минулого.

Р. Тагор

* Ріка моя, душа мого народу.

О. Довженко

* Вода! Ти не просто необхідна для життя, ти і є саме життя.

А. де Сент-Екзюпері

* Плин річки - це саме життя.

П. Семенов Тян - Шанський

* Там де вода, там і життя.

Народна мудрість

* Двічі в одну річку не ввійдеш.

Геракліт

* Вийти сухим з води

Народна мудрість

У багатьох народів світу існував звичай: звинуваченого в чомусь випробовували водою. Дуже рідко кому щастило уникнути смерті.

Екологічні проблеми річки Великий Бурлук

Екологічні проблеми річки зумовлені поєднанням кількох чинників:

скидання в Великий Бурлук неочищених чи недостатньо-очищених стічних вод від комунально-побутового сектора та індивідуальних господарств ,попадання зливового і талого стоку з сільськогосподарських угідь.

Ці проблеми можна вирішити, тому я пропоную:

 1. Заборонити викидати в річку сміття і побутові стоки, щоб не забруднювати і не захаращувати русло, а також очистити русло річки від побутового сміття, надання естетичного вигляду.

 2. Розчистити річку, так як русло зменшилось, стік води повільний і річка заростає вологолюбними рослинами.

 3. Проводити просвітницьку діяльність серед молоді (організація екологічних маршрутів школярів, організація годин еколога в школі, провести виставки «Збереження малих річок» для привернення уваги суспільства до цієї проблеми).


ВИСНОВОК

Провівши дослідження річки Великий Бурлук я прийшла до висновку, що:

1. Місце витоку та гирла, характер течії, характеристика долини, заплави, наявність стариць залежать від рельєфу.

2. Живлення річки, режим річки, рослинний та тваринний світ – залежать від клімату.

3. Стан річки залежить від господарської діяльності людини. Господарська діяльність людини негативно впливає на її стан. Це насамперед засмічення берегів річки побутовим сміттям.

4. Описавши річку та вивчивши її стан я запропонувала шляхи зменшення негативного впливу людини на життя річки.

Малі річки впливають на склад і якість великих та середніх річок. Необхідно бережливо ставитись до води, не скидати сміття біля річок, прибирати за собою під час відпочинку біля річки. Ми повинні пам’ятати, що стан річки багато в чому залежить від нашої культури поведінки. Тож необхідно берегти те, що дала нам природа.

Список використаної літератури

 1. Географічна енциклопедія України: в 3-х т. / Відп. ред. О.М. Маринич. – К., 1989.

 2. Жемеров О.О., Мачача Н.І. та ін. Фізична географія Харківської області. – Харків – видавництво ХДУ, 1993 рік.

 3. . Історія міст і сіл Української РСР в 26 томах.

4. Малі річки України: Довідник / А.В. Яцик, Л.Б. Бишовець, Є.О. Богатов та

ін.; за ред. А.В. Яцика. – К.: Урожай, 1991.

5. Мартиненко В.М. Червоний зошит Шевченківщини. – Газета «Краєвид», №№ 35-36, 45-46, 55-56 за 2004 рік.

6. Методика з упорядкування водоохоронних зон річок України / Міністерство екології та природних ресурсів України. – К.: УкрНДІВЕП, 1999.

7. Паламарчук М.М., Ревера О.З. Нове життя малих річок. – К.: Урожай, 1991.

8. Рідний край. Навчальний посібник з народознавства. (За редакцією І.Ф.Прокопенка). – Харків. Основа, 1993 рік.

9. Словник гідронімів України. – Київ. Наукова думка, 1979 рік.

10. Тройнер В.І. Фізична географія Шевченківського району. – Балаклія ВБ «Балдрук» 2007 рік.


поділитися в соціальних мережахСхожі:

Гідрологічний режим річки Великий Бурлук
Малий Бурлук Великобурлуцького району на висоті 173 м над рівнем моря. Довжина річки складає 93 км, з них в межах Великобурлуцького...

Бюлетень вак україни. 2008. № С. 9-13
Василій Великий. Гомілії / Василій Великий; [пер з давньогрец. Л. Звонська]. — Львів : Свічадо, 2006. — 307 с. — (Джерела християнського...

Тема: Внутрішні води Євразії. Найбільші річки. Мета
Сформувати в учнів загальні уявлення про особливості внутрішніх вод Євразії, ознайомити з основними річковими системами материка...

Тести (20 балів)
Складовою якої тектонічної структури є пороги в руслі річки, що мала назви: Борисфен, Данапріс, Славутич?

Зно-2016 розпочнеться 5 травня
Міністерством освіти І науки затверджено Календарний план підготовки та проведення зно в 2016 році, яким визначено дати проведення...

Всеукраїнський конкурс «До чистих джерел»
Оцінка екологічного стану озер лівоберіжжя Дніпра в межах Дніпропетровська за складом макрофітів

Дослідження є детальне вивчення, аналіз І класифікація топонімів
Вихідними даними для дослідження були статистичні матеріали району й області, картографічні та літературні джерела

Г. К. Андерсен «Дикі лебеді», «Снігова королева», «Русалонька» (повторення),...
Матеріал для читання: Г. К. Андерсен «Дикі лебеді», «Снігова королева», «Русалонька» (повторення), Леонід Порицький «Великий казкар»...

Короткий словник термінів І понять
Аерокосмічні методи дослідження Землі — сукупність методів дослідження І картографування- географічної оболонки Землі, ландшафтів,...

Конкурс «Морська пошта»
Тема: Внутрішні води, їх розподіл. Найбільші річні та озера Євразії. Основні типи живлення І режиму річок. Зміна стану водойм під...База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
g.ocvita.com.ua
Головна сторінка