Пошук по сайту

Географія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Антарктида. Фізико-географічне положення. Відкриття та дослідження материка

Антарктида. Фізико-географічне положення. Відкриття та дослідження материка

Тема: Антарктида. Фізико-географічне положення. Відкриття та дослідження материка

Мета уроку:

Освітня: пригадати план характеристики материка. Актуалізувати поняття «фізико-географічного положення» та згадати порядок його характеристики. Виявити особливості фізико-географічне положення Антарктиди, які визначають особливості її природи. Відпрацювати вміння обчислювати за градусною сіткою відстань між точками в градусах та кілометрах. Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Антарктиди. Надати історичні відомості про відкриття та дослідження «льодового континенту».

Виховна: Сприяти формуванню світоглядних ідей про взаємозв’язки та єдність компонентів природи. Навчати учнів логічно мислити, обґрунтовувати свої погляди, робити висновки та порівняння.

Розвиваюча: Розвивати у школярів вміння застосовувати знання про загальні географічні закономірності природи Землі для характеристики особливостей їх регіонального прояву. Розвивати інтерес до предмету, вносячи в зміст уроки елементи цікавої географії: ігри, топонімічні та історичні дані.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу

Обладнання:

• фізична карти світу;

• карта Антарктиди;

• атласи школярів;

• контурні карти;

• авторська презентації ppt «Антарктида. Частина 1»;

• листи опорно-інформаційних схем школярів.

Хід уроку

І. Організація класу
ІІ. Презентація теми вчителем (Розповідь учителя для мотивації знань школярів з використанням презентації ppt «Антарктида. Частина 1»)

Антарктида, неначе величезна крижина, застигла за Південним полярним колом Землі. Ніде на нашій планеті немає таких суворих природних умов. «Імперія холоду», «полюс недоступності», «безлюдний материк», «континент без кордонів» – усе це про Антарктиду – найвищий і найхолодніший материк Землі. Його середня висота 2040 м, а середня температура найтеплішого місяця від'ємна. Він покритий товстим шаром льоду (2-4 км). Льоди Антарктиди містять 80 % прісної води планети. Її льодовий «шолом» впливає на клімат усієї південної півкулі Землі. Тільки на цьому материку розрізняють протягом року не пори року, а полярну ніч та полярний день, які тривають по півроку.

Після відкриття Антарктида поставила перед ученими багато питань. Чи завжди материк був укритий товстим шаром льоду? Що приховує під собою крижана «шапка»: материк чи групу островів? Чи є у надрах континенту поклади корисних копалин? Останнім часом Антарктида непокоїть людство своїми екологічними проблемами. Над нею було виявлено небезпечну для живих організмів «озонову дірку». Чому вона виникла саме тут, біля південного полюсу? Багато з цих загадок материка вже розгадано.

В Антарктиді немає постійного населення. Жителями цього льодового безмежжя є нелітаючі птахи пінгвіни, які опанували суворі життєві негаразди льодового материка планети. Антарктида не належить жодній з держав. Тільки на науково-дослідних станціях учені різних країн, у тому числі й України, змінюючись щороку, досліджують льодовиковий покрив, підлідний рельєф материка, корисні копалини, кліматичні особливості, верхні шари атмосфери, життя в прибережних водах. Цими дослідження користується усе людство. Вивчаючи цю тему, ми також піднімемо завісу над таємницями шостого материка планети.
ІІІ. Актуалізація опорних знань (Фронтальне опитування)

Питання для обговорення:

1. Яку площу займає Антарктида та порівняйте її з площами інших материків.

2. Пригадайте, у якій послідовності дають характеристику материка.

3. Коли й ким біла відкрита Антарктида?

ІV. Вивчення нового матеріалу

П л а н:

1. Фізико-географічне положення Антарктиди.

2. Антарктида та Антарктика.

3. Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Антарктиди.

4. Відкриття і перші дослідження материка.

5. Сучасні дослідження Антарктиди.

6. Українська станція Академік Вернадський.
1. Фізико-географічне положення Антарктиди. (Пояснення вчителя з елементами евристичної бесіди з використанням презентації ppt «Антарктида. Частина 1», фізичної карти світу. Робота з контурною картою Антарктиди)
• За фізичною картою світу визначте розташування Антарктиди відносно екватора та нульового меридіана.

• Пригадайте, що обмежують на карті лінії полярних кіл?

Особливості природи Антарктиди викликані незвичністю її розташування на нашій планеті. Майже вся вона лежить на південь від Південного полярного кола. Тільки частина материка виходить за його межі. Тому тут спостерігаються полярна ніч та полярний день.
• З’ясуйте, у які місяці року в Антарктиді панує полярна ніч, а коли – полярний день. Поясніть свої міркування.

• Позначте на контурній карті Антарктиди лінію Південного полярного кола.

• За фізичною картою світу визначте, які океани омивають береги Антарктиди. Підпишіть їх на контурній карті.
Північні береги материка омивають три океани: Тихий, Атлантичний та Індійський. Їх неосяжні простори відділяють Антарктиду від усіх материків нашої планети. З цим пов’язана неповторність її природних умов, унікальність органічного світу.
• За фізичною картою охарактеризуйте розташування Антарктиди відносно інших материків. Порівняйте його з іншими вивченими нами материками.
Найпівденніша точка нашої планети – Південний полюс – лежить майже у центрі Антарктиди. Всі напрямки від нього ведуть лише на північ. Наявність у цьому районі Землі великого масиву суходолу, оточеного океанічними просторами, призвело до виникнення найбільшого сучасного материкового зледеніння.


Розв’яжіть задачі: (Робота з фізичною картою світу. Розв’язування задач)

• За градусною сіткою фізичної карти світу обчисліть відстані в градусах і кілометрах від Антарктиди до материків південної півкулі:

o а) до Африки за 20О сх. д.;

o б) до Австралії за 145О сх. д.;

o в) до Південної Америки за 65О зх. д.
2. Антарктида та Антарктика. (Пояснення вчителя з використанням презентації ppt «Антарктида. Частина 1»)

Антарктида з її потужним льодовиковим покривом суттєво впливає на природу усієї південної півкулі нашої планети, а особливо на прибережні частини Океану. Тому всю південну полярну область нашої планети – Антарктиду разом із прилеглими до неї частинами трьох океанів – називають Антарктикою (у перекладі з грецької мови анти означає проти), тобто та, що лежить проти північної полярної області земної кулі — Арктики. Окремі вчені навіть виділяють навколо Антарктиди самостійний п’ятий океан – Південний, на властивості водних мас та органічний світ якого суттєво впливає найхолодніший материк світу.

Умовною межею Антарктики вважають кромку плаваючих льодів, що проходить приблизно між 48° та 60° пд. ш.
3. Берегова лінія материка. Практична робота 8 (початок). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Антарктиди. (Пояснення, робота з атласом, контурною картою, презентацією ppt «Антарктида. Частина 1». Пояснення походження географічних назв)
Потужний льодовиковий покрив визначає форму та розміри материка. Часто буває нелегко провести межу, де закінчується суша під шаром криги. Саме краї льодовика, що обриваються стіною вбік океану, утворюють берегову лінію. Сповзаючи на шельф та спираючись на оканічне дно, вони утворюють шельфові льодовики.

Окремі ділянки вод океанів, що прилягають до материка, називаються морями. Більшість морів носить імена учасників експедицій, що відкривали і вивчали цей континент. Найбільшими з них є моря Уедделла, Росса та Беллінсгаузена. Виділяється один великий півострів – Антарктичний.
• Прослідкуйте за картою, де знаходяться найбільші шельфові льодовики біля берегів Антарктиди.

• Знайдіть на карті Антарктиди найбільші моря біля берегів материка та Антарктичний півострів.
Практична робота 8 (початок).

Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Антарктиди

Мета: позначити основні географічні об’єкти Антарктиди на контурній карті та запам’ятати їх місцезнаходження.

Використання карт: карта Антарктиди

Завдання:

Протягом вивчення теми, користуючись картами атласу, нанесіть на контурну карту та запам’ятайте положення на материку таких географічних об’єктів:
Географічні об’єкти берегової лінії АнтарктидиКатегорії географічних об’єктів Назви географічних об’єктів

Елементи берегової лінії Моря Уедделла, Росса, Беллінсгаузена

Півострів Антарктичний

Полярні станції “Академік Вернадський” (Україна),

“Восток” (Росія),

Амундсен-Скотт (США)

4. Відкриття і перші дослідження материка. (Розповідь вчителя або повідомлення учнів. Робота з опорною схемою та презентацією ppt «Антарктида. Частина 1»)

Антарктида була відкрита останньою з материків Землі. Ще стародавні вчені здогадувались, що в Південній півкулі у високих широтах повинен існувати великий материк. Його пошуки в свій час призвели до відкриття Австралії, яку вважали частиною цього материка. У XVIII ст. знову на пошуки Південного материка вирушив англійський мореплавець Джеймс Кук. Але він не зміг досягнути материка через складні погодні умови. Шлях його кораблям перетнули плавуча крига й айсберги Антарктики. Кук змушений був повернути назад і стверджував, що далі на південь землі немає, тільки крига, що покриває океан.

Антарктида була відкрита тільки в XIX ст. На пошуки Південного материка в 1819 р. вирушила російська навколосвітня експедиція на кораблях «Мирний» та «Восток» під керівництвом військових — капітана 2-го рангу Фадея Белінсгаузена та лейтенанта Михайла Лазарєва. У 1820 р. російські кораблі підійшли до берегів Антарктиди. За час плавання вони тричі перетнули Південне полярне коло і обігнули Антарктиду, кілька разів досягаючи її узбережжя, але не висаджуючись на ньому.

Вже через рік англійські моряки здійснили першу висадку на материк в районі Антарктичного півострова. Згодом багато експедицій різних держав продовжили дослідження материка, але всі дослідження стосувалися тільки узбережжя. Внутрішні частини залишалися невідомими та здавалися недосяжними.

Першими проникли в глибину континенту норвежець Руаль Амундсен і англієць Роберт Скотт влітку Південної півкулі 1911 р. Маршрут Амундсена був вибраний на 100 км коротшим, ніж у Скотта. Амундсен на санях з собаками разом з чотирма товаришами досяг Південного полюса 14 грудня 1911 р. Скотт досяг полюса на місяць пізніше — 18 січня 1912 р. На зворотному шляху Скотт та його товариші загинули, але до самого кінця не кидали свої геологічні колекції та інші матеріали досліджень. Тільки 12 листопада 1912 р. пошуковий загін знайшов загиблих. У складі експедиції Роберта Скотта був і наш земляк — полтавчанин Антон Омельченко. Йому вдалося повернутися до узбережжя з іншою групою учасників експедиції, яких Скотт ще до досягнення полюса відправив назад.
5. Сучасні дослідження Антарктиди. (Детальна інформація вчителя або повідомлення учнів. Робота з опорною схемою та презентацією ppt «Антарктида. Частина 1». Нанесення на контурну карту найбільш відомих полярних станцій)

У першій половині ХХ ст. дослідження Антарктиди були епізодичними й обмежувалися окремими експедиціями. Але з другої половини 50-х рр. почалися регулярні дослідження материка на полярний станціях, які проводять різноманітні наукові спостереження. Результатом їх роботи став перший Атлас Антарктиди, який вийшов в світ у 1966-69 рр.
• За слайдом ppt «Антарктида. Частина 1» встановіть держави, що проводять наукові дослідження в Антарктиді.

• З’ясуйте, в яких частинах материка й з яких причин знаходиться більшість полярних станцій.

У складі вчених-полярників є метеорологи, фізики, біологи, гідрологи, гляціологи тощо. За останні десятиліття було зроблено багато досліджень, що збагатили науки про природу Землі.

Аби уникнути дублювання досліджень, світова спільнота утворила Міжнародний комітет з координації антарктичних досліджень. До складу комітету входять кілька підрозділів, що координують роботу постійних та сезонних станцій за напрямами: морські дослідження, біологічні ресурси, верхні шари атмосфери, льодовий покрив, клімат тощо.

Антарктида не належить жодній державі. Тут заборонено видобуток корисних копалин, полювання на тварин, випробування зброї тощо. В останні роки Антарктида стала місцем відвідування туристів, але ніяких туристичних споруд (готелів, станцій) на материку не будується. Всі туристи живуть на туристичних кораблях, що підходять до берегів Антарктиди.

6. Українська станція Академік Вернадський. (Коротка інформація вчителя або повідомлення учня)

Українські вчені й раніше, у складі радянських експедицій, брали участь у дослідженнях в Антарктиді на станціях, що нині належать Росії.

З отриманням незалежності перед Україною постало питання про проведення своїх досліджень, які могли відігравати велику роль у розвитку національної науки. Бажання України проводити дослідження підтримала Великобританія, уряд якої в 1995 р. подарував нашій країні англійську станцію Фарадей. Тепер станція має назву Академік Вернадський.

Антарктична станція Академік Вернадський розташована на одному з островів поблизу Антарктичного півострова на Тихоокеанському узбережжі Антарктиди. Українські вчені вивчають верхні шари атмосфери, поширення енергії від поверхні Землі вгору, земний магматизм, материковий лід, ведуть метеорологічні та біологічні дослідження, спостерігають за озоновим шаром планети, змінами, пов'язаними із забрудненням природного середовища. Результатами досліджень науковці обмінюються з вченими інших антарктичних станцій, зокрема Великобританії, передають до Міжнародного комітету з координації антарктичних досліджень.

ІV. Узагальнення та корекція знань з вивченої теми

Висновки: (Підбиття підсумків уроку вчителем)

• Фізико-географічне положення Антарктиди визначається її положенням навколо Південного полюса в межах Південного полярного кола. Тому Антарктида —найхолодніший материк на Землі.

• Відкрила Антарктиду у 1820 р. російська експедиція під керівництвом Фадея Белінсгаузена та Михайла Лазарєва.

• Південний полюс був вперше досягнутий норвезькою експедицією під керівництвом Руаля Амундсена. Другим досяг цієї точки англієць Роберт Скотт.

• Антарктида — материк міжнародного співробітництва, який не належить жодній державі, але на якому розташовані науково-дослідні станції багатьох країн.

• В Антарктиді з 1995 р. працює українська антарктична станція Академік Вернадський.

V. Корекція знань з вивченої теми

Питання для контролю знань: (Фронтальне усне опитування)

1. Які особливості має фізико-географічне положення Антарктиди?

2. Чим відрізняються поняття «Антарктида» та «Антарктика»?

3. Назвіть найбільші моря біля берегів материка та покажіть їх на карті.

4. Розкажіть, як була відкрита Антарктида.

5. Які сучасні наукові дослідження проводять на материку?

6. * Поміркуйте, для чого потрібні наукові дослідження Антарктиди, якщо на цьому материку немає постійних жителів.

VІ. Домашнє завдання.

• Повторити матеріал з використанням графічного конспекту (шпаргалки).

• Вивчити географічну номенклатуру, нанесену на контурну карту.

• Використовуючи карту атласу, з’ясуйте назви найвідоміших полярних станцій та країн, що ведуть на них дослідження. Заповніть таблицю.
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
***

На початку ХХ століття на географічних картах слово “материк” що до Антарктиди було відсутнім. Дослідників непокоїло, що береги нової землі є переважно крижаними. Ще у 50-х рр. ХХ ст. дискутувалося питання: що саме приховане під кригою Антарктиди – материк чи архіпелаг острові? Але остаточну відповідь дали дослідження, які встановили материковий характер земної кори Антарктиди.
***

2006 році на російській полярній станції “Восток” було встановлено рекорд із буріння льодового панцира цього континенту – 3200 м. Ученим це дозволяє провести аналіз кліматичних даних колишніх льодовикових періодів.
***

В Антарктиді швидкість вітру досягає 90-100 м/с. Полюс вітрів знаходиться в затоці Комопуельс (Земля Аделі). На рік налічується близько 340 вітряних днів.
***

В льодовиковому панцирі Антарктиди зосереджено 80% прісної води світу. Середня товщина криги складає близько 2,6 км, а найбільша – понад 4,5 км. Якщо б ця маса льоду розтанула, рівень світового океану піднявся б майже на 60 м. Встановлено, що антарктична крига є молодою: їй всього 10-20 млн років. Рештки давніх папоротей та теплолюбних динозаврів на материку говорять про те, що ще 200 млн років тому у мезозойську еру Антарктида була розміщена в умовах теплого клімату.
***

Середня товщина льодовикового покриву Антарктиди складає близько 2,6 км. Якщо б ця маса льоду розтанула, рівень світового океану піднявся б майже на 60 м. Встановлено, що антарктична крига є молодою. Рештки давніх папоротей та теплолюбних динозаврів на материку говорять про те, що ще 200 млн років тому у мезозойську еру Антарктида була розміщена в умовах теплого клімату.
***

В Антарктиді, під льодовою товщею в кілька сотень метрів існують прісноводні озера. Одне з них дорівнює за площею озеру Онтаріо в Північній Америці — близько 19,5 тис. км2.

поділитися в соціальних мережахСхожі:

Уроку: Північна Америка. Фізико-географічне положення. Історія відкриття й дослідження материка
Авчальна: сформувати знання про фізико-географічне положення, особливості берегової лінії, історію відкриття та дослідження материка...

Уроку. Тема: Південна Америка. Загальні особливості материка та його...
Ормувати знання про географічне положення Південної Америки; поглибити та систематизувати знання про дослідження та освоєння материка;...

Урок-дослідження «Американський лабіринт» Тема. Географічне положення,...
И географічного положення Північної Америки, закріпити практичне вміння учнів складати географічну характеристику материка за допомогою...

Географічне положення І рельєф України
Україна займає вигідне для життя населення та господарської діяльності фізико-географічне положення І характеризується великим І...

Контрольний тест «фізико-географічне положення україни», «джерела...
У завданнях 1–8, які мають чотири варіанта відповіді, виберіть І позначте лише одну правильну відповідь

“Фізико-географічне положення Південної Америки”
Вивчити географічну номенклатуру берегової лінії Південної Америки. Порівняти ступінь порізаності берегової лінії двох материків....

Урок підготувала вчитель
Південна Америка, загальні відомості. Особливості географічного положення. Дослідження та освоєння материка

1. Економіко-географічне положення України (1 год.)
Розділ І. Україна на карті світу (3 год.) Тема Економіко-географічне положення України (1 год.)

Конкурс «Бліц-турнір»
Мета: повторити, систематизувати, узагальнити та розширити знання учнів набуті під час вивчення материків Африка, Австралія, Південна...

Урок 1 Тема: Об ’
Географічне положення. Загальна характеристика. Введення нових лексичних одиницьБаза даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації
g.ocvita.com.ua
Головна сторінка