Пошук по сайту

Географія  лекції  Курсова робота  Рефераты  

Конспект уроку у 6 класі з історії (інтегрований курс) на тему «Узагальнення за темою «Давній Рим у VІІІ- і ст до н е.»

Конспект уроку у 6 класі з історії (інтегрований курс) на тему «Узагальнення за темою «Давній Рим у VІІІ- і ст до н е.»





Конспект уроку у 6 класі з історії (інтегрований курс) на тему

«Узагальнення за темою «Давній Рим у VІІІ- І ст. до н.е.»

Мета:

  • Узагальнити, систематизувати та закріпити знання учнів про періоди появи держави в Римі та існування Римської республіки.

  • Розвивати вміння логічного мислення учнів, використання набутих знань, умінь в подальшому житті.

  • Виховувати повагу до історичної минувшини людства.

Очікувані результати (після цього уроку учні зможуть):

  • Називати в хронологічній послідовності та описувати основні періоди і події історії Давнього Риму в період царського правління та існування республіки.

  • Показувати на карті територію Апеннінського півострова, розташування його основних географічних об’єктів, території завойовані римлянами.

  • Називати підкорені Римом країни та території, визначати головні наслідки завойовницької політики Давнього Риму.

  • Застосовувати і пояснювати основні поняття і терміни теми.

Обладнання: «Дерево знань», атлас, картки , мультимедійний проектор, презентація «Давній Рим у VІІІ – І ст. до н.е.».

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Хід уроку

І.Організаційний момент

Привітання вчителя.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

Повідомлення теми, мети уроку
ІІІ. Узагальнення та систематизація знань

Уявна подорож в історію давнього Риму VІІІ – І ст. до н.е.

«Дерево знань»

Станція «Картографічна»

1.Робота з картою.

Знайти і показати на карті атласу такі об’єкти :

Завдання на картках

  • Апеннінський півострів;

  • місто Рим; місто Карфаген;

  • території завойовані Римською республікою у ІІ ст. до н.е.

  • гори , які відокремлюють Італію від материкової частини Європи;

  • моря, які омивають Апеннінський півострів?

  • територію , яку охоплювала римська держава близько 500 р.

  • розташування і островів Корсика та Сардинія відносно Апеннінського півострова? Кому вони належали до Пунічних воєн?

  • країни, які завоювала римська держава протягом ІІ ст. до н. е.?

  • територію , яка належала римській державі на кінець ІІ ст. до н. е.?

Станція «Хронологічна»

2.Пригадай подію . Робота зі стрічкою часу

Завдання. На стрічці часу позначити такі події

  1. 753 рік до н.е. – легендарна дата заснування Риму

  2. 509 рік до н.е. – Утворення республіки

  3. 264-241 рік до н.е. – Перша Пунічна війна

  4. 218-201 рік до н.е. – Друга Пунічна, або Ганнібалова війна

  5. 149-146 рік до н.е. – Третя Пунічна війна

  6. 146 рік до н.е. – Зруйнування міста Коринф

  7. 82-79 рік до н.е. – Правління диктатора Луція Корнелія Сулли в Римі

  8. 73-71 рік до н.е. – Повстання Спартака

  9. 60 рік до н.е. – Перший тріумвірат (Юлій Цезар, Марк Красс, Гней Помпей)

Станція «Термінологічна»

3.Пояснити значення термінів та понять:

- республіка;

- консул;

- народний трибун;

- право «вето»;

- патриції;

- плебеї;

- сенат;

- легіон;

- тріумф;

- провінція;

- гладіатор;

- фамілія;

Станція «Крилата»

4.Пояснити значення крилатих висловів

- « Гуси Рим урятували»;

- «Горе переможеним»;

- «Піррова перемога»;

- «Розділяй і володарюй»;

- «Карфаген має бути зруйнований»;

- «Ганнібал біля воріт!»


Станція «Портретна»

5.Робота з ілюстраціями

1. 2. гладіатор 3. Ганнібал;

4. Луцій Корнелій Сулла; 5. Спартак; 6.гракхи.jpg брати Гракхи;

7. Мітрідат VІ Євпатор 8. Гай Марій;
Фізкультхвилинка.

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Веретенцем покрутіться.

Раз – присядьте, два – присядьте

І за парти разом сядьте.
Станція «Підсумкова»

6.Вправа «Вгадай героя»

1. Був видатним полководцем і політичним діячем. Він знав 22 мови, писав наукові трактати. Воював з Римом усе своє життя. (Мітридат VІ)

2.Він походив із старовинного патриціанського роду Корнеліїв, був консулом. За успішне здійснення висадки римського війська у 204 р. до н. е. в Африці дістав прізвисько Африканський. (Сципіон)

3. Консервативний політичний діяч Риму, автор книги «Про сільське господарство», учасник Другої Пунічної війни, критикував Сципіона за надмірну поміркованість у боротьбі з пунами. Щоразу свою промову в сенаті з будь-якого приводу завжди закінчував словами: «А Карфаген має бути зруйнований!» (Катон)

4. Ім’я цього видатного діяча Карфагену у перекладі означає «Дар Ваала», син полководця Гамількара Барки. Уславився тривалою війною проти Риму на його власній території. У 183 р. до н. е., щоб не потрапити до рук римлян, отруївся. (Ганнібал)
7.Прокоментуй історичне джерело

Картка 1. Плутарх . «Порівняльні життєписи».

“Перед початком бою Спартаку підвели коня, але він, витягнувши меч, вбив його, говорячи, що в разі успіху отримає кращих коней від ворогів, а в разі поразки йому не потрібен буде і свій.

Цим він хотів підкреслити , що тепер, коли мова йде про життя та смерть, він до останнього подиху залишиться вірним своїм товаришам.

Після цього Спартак дав знак своїм воїнам і пішим кинувся у бій. Героїчно пробивався він крізь ряди римлян, що падали під ударами його меча, прагнучи знайти Красса і зійтися з ним у поєдинку. Але до нього він до добрався і вбив лише двох центуріонів , які намагались зупинити його.

Хоча повсталі бились, як леви, стало зрозуміло, що вони не в змозі протистояти чисельності та кращому озброєнню римлян. Тисячі трупів вже вкрили поле битви, але тих, хто гинув біля них під ударами мечів та списів було ще більше.

Спартак також був важко поранений списом у стегно, але не відступив. Опустившись на коліно та прикриваючись щитом, він відчайдушно захищався від насідаючи на нього ворогів доти, доки остаточно не впав під їхніми ударами. Довго шукали потім його тіло та знайти його під горами мертвих було неможливо”.

Запитання

  1. Пригадайте, про які події йде мова в документі?

  2. Які риси характеру їх учасників ви можете відзначити, виділити?

  3. Вкажіть, які саме, на вашу думку, причини поразки повстанців?


Картка 2.

На Бичому ринку в Римі разом з худобою люди продавали людей! Римлянин напучував свого сина: «Цього дня, коли купуєш ти свого першого раба, не забувай, що є знаряддя «німі», «мукаючі» та «здатні говорити». Ти повинен купити міцне, надійне знаряддя. Пам’ятай: раб не людина! Він мусить або працювати, або спати. І найголовніше: скільки рабів — стільки ворогів. Пам’ятай про це завжди! Ну все, бажаю вдалої покупки».

  1. Хто такі раби?

  2. Звідки в Римі з’являлися нові раби?

  3. Яким було становище рабів в Римі?


Картка 3.

З творів Тіта Лівія та Плутарха

“Захопленому у полон у 256 р. до н.е. римському полководцю Ахілію Регулу представники карфагенського уряду запропонували очолити делегацію Карфагена на переговорах з Римом , щоб схилити римлян до підписання мирного договору, вкрай необхідного Карфагену. Карфагеняни примусили його присягнути , що він повернеться після виконаної справи назад.

Прибувши до Риму, Регул керувався лише інтересами своєї держави. Він вказав на слабкість карфагенян і порадив римлянам боротися далі. Потім , дотримуючись слова, повернувся до Карфагена, де загинув у страшних муках”

  1. Пригадайте, про які події йде мова в документі?

  2. Які риси характеру Ахілія Регула ви можете відзначити?

  3. Подумайте , чи був у Ахілія Регула вибір? Як би ви вчинили в подібній ситуації?


Картка 4.

«З промови Тіберія Гракха перед народом:

Дикі звірі, що населяють Італію, і ті мають нори і лігво для ночівлі, а люди, які б’ються і вмирають за Італію, не мають нічого, крім повітря й світла. Як бездомні волоцюги, блукають вони з дітьми й жінками повсюди. А воюють і вмирають оці римські «володарі світу» за чужі розкоші й багатство, хоч у них самих немає й клаптика власної землі!»

  1. Як ви вважаєте, до чого закликав у своїй промові Тіберій Гракх?

8. Знайди помилки, яких припустився художник (див. малюнок).




ІV. Підсумки уроку

Рефлексія «Торбинка знань» .

  • Які враження справив на вас урок.

  • Як я працював на уроці?

  • Як працювала моя мала група?

  • Що мені (не) сподобалося на уроці?


Встаньте, друзі, посміхніться,

І на мене подивіться.

Я подякую вам щиро

За чудовий наш урок.

Спасибі вам, що працювали,

Що результати показали,

Що не соромились творити,

Римську історію пізнали!
V. Домашнє завдання

- Скласти ребус або кросворд за вивченою темою

- Підготувати повідомлення про Юлія Цезаря


8. Працюємо з таблицями

1. Заповніть таблицю про природно-географічні особливості Італії та Греції, вписавши у колонки таблиці відповідні цифри.


Тестування
«ДАВНІЙ РИМ»

Виберіть одну правильну відповідь

1. Раби, котрі виступали в цирку, де зі зброєю в руках билися один з одним або з дикими звірами, називалися:

А) гладіаторами; Б)легіонерами; В) боксерами
2. Повстання рабів у 73–71 рр. до н. е. очолив:

А)Ганнібал; Б) Спартак; В)Катон
3. Раби-втікачі після втечі зі школи-в’язниці гладіаторів отаборилися на горі: А)Олімп; Б) Альпи; В)Везувій
4. Війська Спартака розгромили римлян, на чолі яких був полководець:

А)Ганнібал; Б)Катон; В) Гай Марій
5. Спартак хотів вивести рабів з Італії через гори:

А)Карпати; Б) Альпи
6.Управління державою без царів , що в перекладі з латинської означає « справа народу» - це :

А) демократія; В) олігархія; В) республіка
7.Корінні жителі Риму:

А) Аристократи; Б) Ілоти; В) Патриції
8. Легендарні засновники міста Рима це:

А)брати Гракхи; Б) брати Ромул та Рем; В)брати Клички
9.З яким царством на стародавніх землях України воювали римляни:

А) Македонією; Б)Понтійським; В)Сирійським
10. Римляни називали карфагенян:

А) карфагенцями; Б)пунами; В)рабами
11.Метальна машина, яку використовувати римляни під час воєн це :

А)таран; Б) катапульта; В) ворон
12. В Римі воїни у відставці це :

А) ветерани; Б) легіонери; В) пенсіонери
- республіка- управління державою без царів , що

- консул – в Римі два представники, яких обирали народні збори ; це - судді, а під час війни – воєначальники; обрили на допомогу сенату

- народний трибун- депутат , які захищали в сенаті інтереси плебеїв

- право «вето» - право відмінити розпорядженні консулів і сенату, якщо вони були не на користь плебеїв

- патриції – корінні жителі Риму

- плебеї - переселенці у Римі

- сенат- рада старійшин

- легіон – підрозділи в римській армії понад 5 тис . чол

- тріумф – урочиста зустріч римського полководця

- провінція - завойована Римом країна

- гладіатор – раби, котрі виступали в цирку, де зі зброєю в руках билися один з одним або з дикими звірами

- фамілія - велика родина, якою жило в давнину римське населення

- розділяй і владарюй - Політика, яку проводив Рим, щоб заволодіти всім Апеннінським півостровом

- «Карфаген має бути зруйнований»- так говорив римський сенатор Катон щоразу, коли закінчував свої виступи

- Ганнібал біля воріт – велика небезпека


  1. 753 рік до н.е. – легендарна дата заснування Риму

  2. 509 рік до н.е. – Утворення республіки

  3. 264-241 рік до н.е. – Перша Пунічна війна

  4. 218-201 рік до н.е. – Друга Пунічна, або Ганнібалова війна

  5. 149-146 рік до н.е. – Третя Пунічна війна

  6. 146 рік до н.е. – Зруйнування міста Коринф

  7. 82-79 рік до н.е. – Правління диктатора Луція Корнелія Сулли в Римі

  8. 73-71 рік до н.е. – Повстання Спартака

  9. 60 рік до н.е. – Перший тріумвірат (Юлій Цезар, Марк Красс, Гней Помпей)



Картка 1. Плутарх . «Порівняльні життєписи».

“Перед початком бою Спартаку підвели коня, але він, витягнувши меч, вбив його, говорячи, що в разі успіху отримає кращих коней від ворогів, а в разі поразки йому не потрібен буде і свій.

Цим він хотів підкреслити , що тепер, коли мова йде про життя та смерть, він до останнього подиху залишиться вірним своїм товаришам.

Після цього Спартак дав знак своїм воїнам і пішим кинувся у бій. Героїчно пробивався він крізь ряди римлян, що падали під ударами його меча, прагнучи знайти Красса і зійтися з ним у поєдинку. Але до нього він до добрався і вбив лише двох центуріонів , які намагались зупинити його.

Хоча повсталі бились, як леви, стало зрозуміло, що вони не в змозі протистояти чисельності та кращому озброєнню римлян. Тисячі трупів вже вкрили поле битви, але тих, хто гинув біля них під ударами мечів та списів було ще більше.

Спартак також був важко поранений списом у стегно, але не відступив. Опустившись на коліно та прикриваючись щитом, він відчайдушно захищався від насідаючи на нього ворогів доти, доки остаточно не впав під їхніми ударами. Довго шукали потім його тіло та знайти його під горами мертвих було неможливо ”.
Запитання

  1. Пригадайте, про які події йде мова в документі?

  2. Які риси характеру їх учасників ви можете відзначити, виділити?

  3. Вкажіть, які саме, на вашу думку, причини поразки повстанців?



Картка 2.

На Бичому ринку в Римі разом з худобою люди продавали людей! Римлянин навчав свого сина: «Цього дня, коли купуєш ти свого першого раба, не забувай, що є знаряддя «німі», «мукаючі» та «здатні говорити». Ти повинен купити міцне, надійне знаряддя. Пам’ятай: раб не людина! Він мусить або працювати, або спати. І найголовніше: скільки рабів — стільки ворогів. Пам’ятай про це завжди! Ну все, бажаю вдалої покупки».



  1. Хто такі раби?

  2. Звідки в Римі з’являлися нові раби?

  3. Яким було становище рабів в Римі?


Картка 3.

З творів Тіта Лівія та Плутарха

“Захопленому у полон у 256 р. до н.е. римському полководцю Ахілію Регулу представники карфагенського уряду запропонували очолити делегацію Карфагена на переговорах з Римом , щоб схилити римлян до підписання мирного договору, вкрай необхідного Карфагену. Карфагеняни примусили його присягнути , що він повернеться після виконаної справи назад.

Прибувши до Риму, Регул керувався лише інтересами своєї держави. Він вказав на слабкість карфагенян і порадив римлянам боротися далі. Потім , дотримуючись слова, повернувся до Карфагена, де загинув у страшних муках”



  1. Пригадайте, про які події йде мова в документі?

  2. Які риси характеру Ахілія Регула ви можете відзначити?

  3. Подумайте , чи був у Ахілія Регула вибір? Як би ви вчинили в подібній ситуації?



Картка 4.

«З промови Тіберія Гракха перед народом:

Дикі звірі, що населяють Італію, і ті мають нори і лігво для ночівлі, а люди, які б’ються і вмирають за Італію, не мають нічого, крім повітря й світла. Як бездомні волоцюги, блукають вони з дітьми й жінками повсюди. А воюють і вмирають оці римські «володарі світу» за чужі розкоші й багатство, хоч у них самих немає й клаптика власної землі!»


  1. Як ви вважаєте, до чого закликав у своїй промові Тіберій Гракх?

  2. Пригадайте, чи вдалося Тиберію Гракху досягти своєї мети?


«Вгадай героя»
1. Був видатним полководцем і політичним діячем. Він знав 22 мови, писав наукові трактати. Воював з Римом усе своє життя
2.Він походив із старовинного патриціанського роду Корнеліїв, був консулом. За успішне здійснення висадки римського війська у 204 р. до н. е. в Африці дістав прізвисько Африканський.
3. Консервативний політичний діяч Риму, автор книги «Про сільське господарство», учасник Другої Пунічної війни, критикував Сципіона за надмірну поміркованість у боротьбі з пунами. Щоразу свою промову в сенаті з будь-якого приводу завжди закінчував словами: «А Карфаген має бути зруйнований!»
4. Ім’я цього видатного діяча Карфагену у перекладі означає «Дар Ваала», син полководця Гамількара Барки. Уславився тривалою війною проти Риму на його власній території. У 183 р. до н. е., щоб не потрапити до рук римлян, отруївся.

Cтародавній Рим

Покажіть на карті

  • - Апеннінський півострів;

  • - місто Рим ;

  • - гори, які відокремлюють Італію від материкової частини Європи

  • - моря, які омивають Апеннінський півострів;

  • - територію , яку мала римська держава близько 500 р. до н.е.

Як природні умови впливали на заняття давніх римлян

Пунічні війни

Покажіть на карті

- місто Карфаген та межі Карфагенської держави у 264 р.до н.е.;

- території, захоплені Римом внаслідок Першої пунічної війни;

  • - території , захоплені Римом внаслідок Другої пунічної війни;

  • - напрямки походу Ганнібала в Італію;

  • - за допомогою карти розкажіть про битву під Каннами;

  • - територію, яка залишилась у Карфагена після війни

Кого римляни називали пунами

Причини пунічних воєн
Зростання території Римської держави в ІІ ст. до н.е.

Покажіть на карті

  • - територію Римської республіки на початку ІІІ ст. до н.е.;

  • - володіння Мітридата ІV Євпатора;

  • - територію Сирійського царства ;

- території, завойовані Римом у ІІ ст. до н.е.

Як відбувалося завоювання римлянами Македонії


2.Пригадай подію . Робота зі стрічкою часу

Завдання. На стрічці часу позначити такі події

  1. Легендарна дата заснування Риму

  2. Утворення республіки

  3. Перша Пунічна війна

  4. Друга Пунічна, або Ганнібалова війна

  5. Третя Пунічна війна

  6. Зруйнування міста Коринф

  7. Правління диктатора Луція Корнелія Сулли в Римі

  8. Повстання Спартака

________________________________________________________________________

3.Пояснити значення термінів та понять:

- республіка;

- консул;

- народний трибун;

- право «вето»;

- патриції;

- плебеї;

- сенат;

- легіон;

- тріумф;

- провінція;

- гладіатор;

- фамілія;
________________________________________________________________________

4.Пояснити значення крилатих висловів

- « Гуси Рим урятували»;

- «Горе переможеним»;

- «Піррова перемога»;

- «Розділяй і володарюй»;

- «Карфаген має бути зруйнований»;

- «Ганнібал біля воріт!»

поділитися в соціальних мережах



Схожі:

Красноармійський навчально-виховний комплекс план конспект уроку...
Робота з політичноюкартою світу за питанням «сша. Країни Європи після Другої Світової війни»

Конспект уроку Історії України у 5 класі на тему: «Важкі часи Русі -україни»
Русі в часи правління В. Мономаха, а також підкорення монголами руських земель та його наслідки

Урок №29
Розробка уроку в 6-му класі за темою: «Природа І населення Давньої Греції» продовжує розвиток критичного мислення учнів на уроках...

Урок географії в 6 класі Тема: Узагальнення знань з теми «Атмосфера»
Тип уроку: узагальнення та систематизація знань, вмінь, навичок з меж предметною інтеграцією

Конспект уроку з географії в 6 класі на тему : «Зміни клімату. Люди...
До карти викликається двоє учнів. Один дає завдання показати кліматичний пояс, інший показує. Потім – навпаки

Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів Історія України. Всесвітня історія
Оскільки пропедевтичний курс історії є самостійним курсом І не пов'язаний структурно з курсами історії, що вивчають з 6-го класу,...

Опорний конспект лекцій з дисципліни “Економічна історія” кременчук
Одне з найважливіших завдань економічної історії – узагальнення та аналіз господарського досвіду (як позитивного так І негативного),...

«Вступ до історії» (5 клас) Київ 2004 рік Пояснювальна записка
Курс “Вступ до історії” у 5 класі є пропедевтичним, що й визначає його місце в системі шкільних історичних курсів та з-поміж інших...

Є програма «Інтегрований курс («Всесвітня історія. Історія України»,...
«Історія України (Вступ до історії) (К.: Видавничий дім «Освіта», 2013). Загальноосвітні навчальні заклади, які працюватимуть за...

План-конспект практичного заняття з історії України в 5 класі «Які...
Дослідити історичні назви об’єктів рідного села,поповнити знання учнів про його історію. Удосконалювати навички роботи з історичною...



База даних захищена авторським правом © 2017
звернутися до адміністрації




g.ocvita.com.ua
Головна сторінка